Aminokyseliny během zátěže? S Intra Amino ANO!

Autor Pavel Samek

Aminokyseliny během zátěže? S Intra Amino ANO!

Novinka na trhu Athletic Intra Amino představuje ideální nápoj pro podporu vašeho výkonu. Spojení kvalitních BCAA, připravených fermentací přírodních zdrojů, elektrolytů, vitamínů a dvou dalších klíčových aminokyselin předurčuje tuto směs pro použití během výkonu u sportů, jako jsou např. crossfit, hokej, americký fotbal a mnoho dalších. Nápoj připravený z Intra Amino nejen, že podpoří váš výkon a osvěží příjemnou chutí, ale také oddálí únavu a zajistí optimální hydrataci.

Toho je dosaženo pomocí těchto klíčových složek:

 • více než 6 g BCAA v optimálním poměru 2:1:1,
 • 3 g leucinu pro podporu proteosyntézy,
 • 1,5 g valinu pro oddálení únavy,
 • Beta Alanin pro stabilizaci PH a zvýšení vytrvalosti,
 • Citrulin Malát pro urychlení recyklace laktátu,
 • elektrolyty pro hydrataci v průběhu zátěže.

BCAA a jejich poměr

O pár řádek výš jsme se zmínili o poměru leucinu, izoleucinu a valinu v našem produktu 2:1:1. Z podstaty leucinu, tedy nejdůležitější aminokyseliny pro optimalizaci tvorby bílkovin, jsou na trhu směsi o poměru BCAA 4:1:1 ba dokonce 8:1:1, není to lepší? Leucin je stěžejním mediátorem proteosyntézy, ale v průběhu tréninku chceme využít efekt všech tří složek, zejména valinu. Díky své struktuře může být celá tato dynamická trojka použita přímo ve svalových vláknech jako zdroj energie. Kromě toho sportovci užívají větvené aminokyseliny také k ochraně svalového vlákna a snížení únavy. Mnohé studie potvrzují, že jejich dávkování během tréninku skutečně plní daný účel. Nicméně klíčovou roli při tom hraje spolupráce všech tří aminokyselin. V tomto případě, tedy příjem BCAA na lačný žaludek před a při tréninku, poměr s vyšším podílem leucinu neposkytuje kýžený efekt. V jiných obdobích může být extra dávka leucinu ku prospěchu, ale o tom někdy příště.

Zmíněný valin nás zajímá pro svoji úlohu v organismu a jeho vliv na zlepšení výdrže a zvýšení síly. Během tréninku totiž mozek využívá mnoho tryptofanu. Ten je přeměňován na 5-hydroxytryptamin (5-HT), lépe známý jako serotonin. Vyšší hladina serotoninu dává mozku najevo, že je tělo unavené. To vede k omezení svalové síly a výdrže. Jenže valin s tryptofanem soupeří o místo v mozku a obvykle vítězí. To znamená, že pokud dostanete do těla během tréninku BCAA, do mozku se dostane méně tryptofanu. Vaše svaly tak umějí pracovat silněji a déle. Jinými slovy, dokážete vymačkat více opakování a mezi sériemi můžete odpočívat kratší dobu. Díky valinu se více soustředíte, dosáhnete vyššího výkonu a na konci tréninku jste více svěží.

Z výše uvedeného je pak jasné, že k použití při tréninku je osvědčený poměr 2:1:1 nejlepší volbou pro základ našeho nového produktu.

Další složky Intra Amino:

 • Beta Alanin

Neesenciální aminokyselina s velmi pozitivním vlivem na svalovou vytrvalost. O tu nám u produktu, který je určený pro užívání v průběhu tréninku, jde především.

Při intenzivním tréninku se v těle hromadí vodíkové ionty, svaly se dostávají do kyselejšího stavu, dostavuje se svalová bolest, diskoordinace pohybů, ztráta síly, a to může vést k předčasnému vyčerpání. Zda nastupuje látka Carnosin, která pomáhá stabilizovat pH ve svalech a zrychleně odplavuje zmíněné vodíkové ionty. Tělo si přirozeně vyroznává pH, ale pokud klesne pod určitou úroveň, organismus již není schopen odolávat a zhoršuje se schopnost podat výkon. Někteří už nejspíš správně tuší, že vyhnout se takovému stavu pomáhá suplementace Beta Alaninem. Po jeho podání jej tělo přemění na Carnosin, čímž vzroste jeho hladina a pozitně tak ovliní fyzický výkon.

 • Citrulin Malát

Další důležitá složka k oddálení únavy při intenzivním tréninku. Špičkoví vytrvalostní sportovci znají funkci citrulinu již dlouho, zahrnují jej do suplementace v průběhu těch nejnáročnějších výkonů. My jsme použili citrulin ve formě Citrulin Malátu. Tento název označuje vazbu neesenciální aminokyseliny citrulinu na kyselinu jablečnou, což kromě lepší stability přináší ještě jedno plus. Kyselina jablečná sama o sobě oddálí únavu recyklací kyseliny mléčné na energii. Citrulin vzniká kombinací aminokyseliny Ornitinu s karbamoylfosfátem, což je součást tzv. močovinového cyklu. Při něm se tělo zbavuje odpadu z dusíku, který je produkován pracujícími svaly a citrulin tomuto cyklu pomáhá pracovat naplno. Nejnovější studie navíc naznačují, že citrulin dokáže zvýšit využití BCAA v průběhu zátěže, což je další z jeho neopomenutelných vlastností.

 • Elektrolyty

Jejich obsah je u přípravku určeného pro užití v průběhu výkonu naprostým základem. Dostatečná hydratace v průběhu intenzivní zátěže je pro výkon zcela zásadní. Správné rozložení elektrolytů uvnitř a vně buněk hraje velmi důležitou roli pro optimální fungování těla a určuje současně rovnováhu vody v těle. Právě proto konzumace tekutiny v průběhu intenzivní zátěže zajistí buněčnou hydrataci, a podpoří svalovou práci. Pokud chcete využít maximální svalovou sílu, je pro vás doplnění elektrolytů naprostým základem. Klíčové elektrolyty zlepšují sílu dvěma způsoby. Aktivací nervové soustavy (určují kolik vláken aktivujete) a zlepšením svalové kontrakce (kolik síly tyto vlákna vyprodukují). Naopak ztráty zásadních minerálů se mohou projevit na úrovni svalové soustavy jako křeče a záškuby (sodík) nebo naopak svalovou slabostí a paralýzou (draslík). Právě proto je náš produkt doplněn velmi dobře vstřebatelnými organickými formami základních minerálů v optimálním poměru.

Reference:

 1. Stoppani, J.  Consuming branched-chain amino acid supplement during a resistance training program increases lean mass, muscle strength and fat loss. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2009.
 2. Gomez-Merino. Evidence that the branched-chain amino acid L-valine prevents exercise-induced release of 5-HT in rat hippocampus. Int J Sports Med. 2001.
 3. Sureda A, Córdova A, Ferre M.D. L-Citrulline-malate influence over branched chain amino acid utilization during exercise. European Journal of Applied Physiology 2010Hoffman.
 4. J. R., et al. L-alanine supplementation improves tactical performance but not cognitive function in combat soldiers. J Int Soc Sports Nutrition, 2014.
 5. Jaroslav a Richard PRŮŠA. Patobiochemie metabolických drah. 2. vydání. Univerzita Karlova, 2004.
 6. Petr, et al. Kapitoly z klinické biochemie. 2. vydání. Praha: Karolinum, 2004. ISBN 80-246-0678-X.