Nejlepší lékař? Zdravý životní styl.

Autor Barča Havlová

Nejlepší lékař? Zdravý životní styl.

Zjistili jste při odškrtávání dnů v kalendáři, že do léta už nezbývá tolik času a vaše tělo pořád nemá tu pravou podobu „do plavek“ a tak přemýšlíte, jak tedy RYCHLE A ZARUČENĚ sundat špíčky, abyste mohli na koupáku vyvalit svoje tělo v top formě. Přečtete si pár chytrých rad na Facebooku, na jejichž základě vyřadíte z jídelníčku veškerý cukr a mouku (dyť přece jenom to nás dělá tlusté.). Pro jistotu také ještě utáhnete příjem sacharidů, přidáte další půl hodinku kardia a hodíte očko po nějakém spalovači, protože spalovač -  to je zaručený ničitel tůčku. Achjo, klasika. Tělo vystavíte mega stresu, protože dovolená! Plavky! Chlapi/ženský! A vy chcete vypadat konečně sakra dobře, ne jako pět let předtím.

Tak proč pořád děláte to samé? Naučte se jíst zdravě, vyváženě, pestře, aby vám to vydrželo CELÝ ROK, ba dokonce CELÝ ŽIVOT a nemusíte se před každým létem stresovat, jestli můžete vyjít na koupaliště v plavkách místo skafandru.

Rada číslo jedna – mějte rádi svoje tělo! Spousta lidí vidí tělo jenom jako schránku. Nicméně tělo je mnohem víc. Všechny věci v životě můžete měnit, ale Vaše tělo vám zůstane navždy. Čím víc lásky mu dáte (chápej, jakože čím lépe se o něj staráš) tím lépe bude vypadat. Tím, že si brutálně zkrouhnete jídelníček, přidáte dalších hodin tréninku a já nevím, co ještě, svoje tělo vyčerpáte, ať už díky přemíře sportu, nedostatku živin, nebo kombinaci obojího. Pokud chcete, aby vás vaše tělo poslouchalo, poslouchejte vy jej. Sportujte tolik, kolik vás baví. Sport není pouze nástroj toho, jak tělo tvarovat… Sport je také skvělým pomocníkem při odbourání stresu. Berte svou chvíli pohybu jako čas, kdy nemusíte přemýšlet nad starostmi a zároveň děláte něco pro své zdraví. Nesportujte jen kvůli vzhledovým výsledkům, ale také kvůli výsledkům, které pocítíte spíše zevnitř.  Všimli jste si někdy, jak vypadají sportovci, kteří dělají jiný sport než fitness? Uvedu příklad hokejisty. Přijdou na trénink, pořádně odmakají, v pohodě se nají a neřeší, jestli přijali 1,8 g nebo 2,35 g bílkoviny na kilo váhy a vypadají dobře. Prostě zbytečně se ve všem nehrabou, dělají něco, co je baví, dělají to pořádně a nemají potřebu se tím zbytečně chlubit.

Co se týče jídla, je to vlastně to samé. Pokud se nechystáte na nějaké závody a jde vám opravdu jen o to cítit se skvěle a jako bonus pěkné tělo, pak nevidím jediný důvod, proč se nesmyslně týrat. Máte rádi ovoce, pečivo, čokoládu, nebo třeba svíčkovou omáčku, ale nedáte si, protože v ovoci je cukr, v čokoládě tuk a pečivo je zabiják, co ucpává cévy a dělá kulatá bříška. Opravdu si myslíte, že je to přesně takhle? Kousek ovoce, stejně tak jako čtvereček kvalitní čokolády za den vás rozhodně nezabije. Stejně jako není důvod vzdávat se pečiva a cpát se knäckebroty, když vám třeba nechutnají. Prostě si jen vyberte kvalitní druh pečiva a klidně ho do jídelníčku zařaďte. Máte chuť na svíčkovou? Zabrouzdejte po internetu a najděte si zdravější recept. Jde o to nebýt líný a najít si takovou cestu, aby vám jídelníček chutnal a zároveň byl zdravý, pestrý i vyvážený. Není to vůbec těžké, stačí zapojit zdravý rozum. Netrapte svoje tělo jezením něčeho, co vám nechutná, nebo dokonce nejezením vůbec. Ke zdravému, dobře vypadajícímu tělu se musíte PROJÍST.

No a posledním bodem budou právě doplňky. Hromada lidí si běží koupit spalovač, aniž by měli pořádně pořešený jídelníček, jenom proto, že si myslí, že je to spasí. Ne, spalovač opravdu není kouzelná bobule, kterou si zobnete a máte tělo jako proutek. Základem je správné a vyvážené zdravé jídlo. To samé je s většinou doplňků, které si lidé kupují jen proto „že je viděli na Facebooku“ a až po jejich zakoupení zjišťují, k čemu je vlastně používat, což mi rozum nebere už vůbec.

Pokud chcete investovat do doplňků, jako první bych volila náš PURE OMEGA, k tomu suplementaci vitamíny a minerály. Později bych klidně sáhla po proteinovém prášku, který je spíše funkční potravinou než suplementem v pravém slova smyslu. Ideální volbou je naše CFM Evolution. BCAA, Glutamin Vám pomohou v přípravě na soutěž, ale jsou spíše určeny pro výkonností sportovce. A jak tedy se spalovačem? Ten Vám pomůže, ale za předpokladu opravdu vyvážené diety a spíše se jedná o pomyslnou třešničku na dortu. Proč to takhle zdůrazňuji? Často mi chodí dotazy na spalovač s dovětkem „jídlo mám opravdu vyřešené“ a pak když přijde ukázkový jídelníček, zjistíte, že je od základu špatný.

Trochu jsem se rozepsala. Ale přejdeme k závěru. Je mnohem lepší nesoustředit se na konkrétní datum/dobu, kdy MUSÍTE vypadat dobře. Chtějte vypadat dobře pořád! Chtějte být šťastní, spokojení a co hlavně. Chtějte být zdraví! Protože zdraví je to nejcennější, co máme. Naučte se mít rádi své tělo, naučte se dávat mu kvalitní, pestrou, zdravou a nutričně vyváženou stravu. Sportujte, odpočívejte, nalaďte se na pozitivní vlnu, obklopte se stejně smýšlejícími lidmi, smějte se, užívejte si život a nevyvádějte kraviny. Forma na léto nestojí za to, abyste si rozházeli tělo díky nesmyslné dietě. Raději pomalu a pořádně, než rychle se špatným dopadem.