Jak udržet krevní cukr pod kontrolou a proč?

Stabilní hladina krevního cukru jako základní prvek dlouhodobého zdraví

Stává se Vám někdy, že prožíváte období silného stresu? Může to být nějaká aktuálně stresující situace v zaměstnání nebo problémy doma. Takové situace jsou mnohdy řešeny zajídáním nebo doplňováním energie, takže si dáte něco sladkého, za chvíli jste opět hladoví a bez energie. A takto je to pak stále dokola. Dostanete se do začarovaného kruhu, kdy Vám kolísá hladina krevního cukru, cože není úplně ideální jev. Jak tomu ale předejít a hladinu stabilizovat?

Nejprve trocha fyziologie. Potraviny s vysokým obsahem cukrů a škrobů způsobují rychlý nárůst krevního cukru. Do krve se vyplaví glukóza, ale jakmile ji spotřebujeme, dostáváme chuť na další jídlo, tedy na další porci cukru. Tento kolotoč pak vede k tomu, že náš energetický příjem je větší než výdej, což vede k přibývání na váze. Nadměrnou energii tělo proměňuje v tuky, které pak ukládá na nesprávných místech. Ve chvíli, kdy sníte nějakou sladkost, metabolismus sacharidy v ní rozštěpí na jednoduché cukry, které se rychle vyloučí do krve. Ve stejný okamžik vylučuje slinivka hormon inzulín, který zpracuje glukózu jako zdroj energie pro buňky. Jestliže ale dodáváte tělu soustavně vyšší dávky potravin bohatých na sacharidy, slinivka musí být aktivnější, aby vyprodukovala dost inzulínu pro zpracování sacharidů. Pak ale přijde den, kdy už to nestačí.

Kolísání hladiny krevního cukru, tichý zabiják

Pokud se krevní cukr vlivem stresu, špatné výživy a nedostatku aktivit stává trvale vysokým, hrozí riziko, že se tělo stane takzvaně rezistentní vůči inzulínu. To představuje nejen riziko cukrovky, ale má to i negativní vliv na kardiovaskulární systém, zhoršenou regeneraci, nabírání tuku a v neposlední řadě horší fyzický, ale i psychický výkon. Je proto velmi důležité udržovat hladinu cukru dlouhodobě stabilní.

My zde pro vás máme několik jednoduchých strategií, které Vám pomohou:

  1. Jezte pravidelně a v menších dávkách

Doporučení, co zní jako zastaralé klišé. Toto bude rozporovat mnoho osobností na YouTube, přece lepší fasting, keto případně stačí low carb a máme na to přece studie... Bohužel v praxi jsou prostě lidé, co jí 4x – 6x denně vitální, vypadají mladší a zpravidla nemají problémy s nadváhou. Pokud totiž jíme jednou dvakrát za den velké porce, je pravděpodobné, že krevní cukr bude stoupat rychle a nárazově. Ne náhodou zápasníci Sumo jí zpravidla jen jednou a maximálně dvakrát denně. Nabírají díky tomu maximum tuku, což je jejich cílem, ale současně již v mladém věku trpí kardiovaskulárními problémy a cukrovkou. A pozor, to i přesto, že jsou poměrně fyzicky aktivní.

Dietologové, kteří nepodlehli módním trendům, doporučují jíst menší porce častěji a klasické tři chody doplnit o malé zdravé svačinky na zahnání hladu, které brání prudkému stoupání nebo klesání hladiny. Menší a častější porce zlepšují i citlivost na inzulín a umožní stabilizovat krevní cukr.

 

  1. Buďte aktivní aneb posilovna není jen pro kulturisty

Sportovní aktivita patří mezi nejlepší způsoby, jak zajistit optimální citlivost na inzulín a předejít zdravotním komplikacím. Jednoznačně nejefektivnější je aerobního a silového trénink.

Silový trénink je účinný pro nárůst glukózového transportéru GLUT4, ale i úrovně aktivity proteinů signalizující inzulín v trénovaných svalech. 

Cvičení je užitečné v přesunu cukru do úložiště ve svalech, čímž výrazně zlepšuje citlivost na inzulín.  Studie prokázaly, že 60 minut tréninku na cyklo trenažéru zvýšilo u zdravých účastníků citlivost na inzulin po dobu následných 48 hodin. Jiný výzkum provedený na diabetických i nediabetických účastnících s nadváhou poukazuje na nárůst citlivosti po 3měsíčním období spojeném se silovým tréninkem. 

Citlivost na inzulín je spojována s věkem, ale výraznější souvislost může mít s životním stylem než s věkem samotným. Cvičení je pro účely zlepšení citlivosti vhodné pro všechny věkové kategorie a schopnost odvrátit rezistenci se vzhledem k věku neliší. 

 

  1. Spěte a relaxujte

Nedostatek odpočinku způsobuje výkyvy krevního cukru, vyvolává inzulinovou rezistenci a zvyšuje i riziko cukrovky. Jak jsme zmínili v úvodu, unavení lidé často sáhnou po takzvaném rychlém cukru, protože se snaží energii rychle doplnit, kvůli čemuž jsou v konečném důsledku ještě unavenější. Únava a nekvalitní spánek navíc vyplavují více stresového kortizolu, který má přímý vliv na regulaci hladiny krevního cukru. Snažte se kvalitně spát, ale na druhou stranu si nedělejte ze spánku úkol. Využívejte relaxační techniky a nebojte se hýčkat. Pomůže sauna, masáž, ale i dobrá večeře s lidmi, které máte rádi.

 

  1. Zapojte doplňky, které Vám pomohou

Ano, dostatek mikroživin, a dokonce některé speciální doplňky, Vám pomohou nejen ke stabilizaci krevního cukru, ale i k dobrému trávení a dobré pohodě. Inu vše souvisí se vším. Například lidé s nedostatkem chromu a hořčíku totiž často trpí zvýšeným krevním cukrem. Proto se zaměřte na doplňky, které zabrání deficitu těchto mikroživiny. Ideálními produkty jsou Vita Solution, který obsahuje nejen celé spektrum vitaminů a minerálů, ale právě chrom ve formě vysoce vstřebatelného chrom pikolinátu. Hořčík doplníte produktem 100% Magnesium Bisglycinate, který Vám navíc pomůže s relaxací.

 

  1. Příroda pomáhá

Pokud již trpíte nadváhou, případně Vám lékař již naměřil vyšší hladinu krevního cukru. Pomůže Vám příroda. Absolutní špičkou v produktech zaměřených na kontrolu hladiny krevního cukru představuje produkt Glucose Control. Produkt kombinující vysoce účinné přírodní ingredience jako je zázvor, vinná réva nebo kyselina alfa-lipoová, avšak základ tvoří Berberin (ve formě vysoce kvalitního berberin hydrochloridu). Tento isochinolinový alkaloid se nachází v široké škále bylin  včetně zlatobýlu, dřišťálu, zlatonky nebo kurkumy. Berberin se používá v tradiční čínské medicíně a byl studován pro jeho přínosy pro zdraví srdce, ale především pro pozitivní působení na hladiny cukru v krvi. Podle některých autorů dokonce berberin svým působením překonává tradičně užívané léky. Berberin má navíc silné antioxidační účinky, podporuje trávení, pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu, podporuje hubnutí a reguluje metabolismus aktivací enzymu AMPK. Tento produkt je určen pro ty, kde standartní opatření nestačí, případně pro ty, které zajímá maximální výkonost a dlouhověkost.

Zkrotit krevní cukr zvládnete, a my Vám na Vaší cestě pomůžeme. Naším heslem totiž není jen WE BUILD YOUR BODY, ale i WE BUILD YOUR HEALTH.

 

 

 

Reference:

  1. Adam Felman / What to know about insulin resistence medicalnewstoday.com/articles/305567
  2. Charlotte Lillis /Natural ways to improve insulin sensitivity medicalnewstoday.com/articles/323027
  3. Charlotte Lillis / Natural ways to improve insulin sensitivity  medicalnewstoday.com/articles/323027
  4. Mann, C. Beedie, S. Balducci, S. Zanuso, J. Allgrove, F. Bertiato, A. Jimenez / Changes in insulin sensitivity in response to different modalities of exercise: a review of the evidence onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/dmrr.2488
  5. Ginger Vieira / How to Improve Your Insulin Sensitivity com/improve-insulin-sensitivity/